RMR STAVÚvodProjektyKatalógy domovFotoPartneriKontakt
 
 
 
 
RMR STAV
  O našej spoločnosti
  Rekonštrukcie stavieb
  Financovanie stavieb
  Prečo zatepľovať?
  Certifikáty
 
 
 
Kontakt

R.M.R. STAV s.r.o.
Bzenica 379, 966 01 Bzenica

IČO: 48003115
DIČ: 2024170907

00421 905 873 176

rmrstav.sro@gmail.com
www.rmr-stav.sk
 

Prečo zatepľovať

Prvý ,,panelák” bol postavený pred viac ako 50-timi rokmi. A preto niektoré z nich už dávno nevyhovujú tepelnotechnickým požiadavkám dnešnej doby. Vlastníci v starých schátraných domoch každoročne zápasia predovšetkým s únikom tepla, zlou tepelnou nepohodou a vlhkosťou. Ceny energií neustále rastú a preto sme nútení čo najviac obmedziť tepelné straty budov a zateplenie je presne takým úkonom. Okrem zníženia spotreby energie na vykurovanie, zlepšenia vnútornej pohody, zamedzenia vzniku plesní a zlepšenia jej vzhľadu má zateplenie pozitívny vplyv aj na ekológiu. Keďže najväčším znečisťovateľom ovzdušia sú stále výrobcovia tepla.

Energetické hľadisko

Merania ukazujú, že pri rodinných domoch sú straty tepla cez obvodový plášť 25-35 % a pri bytových domoch 30-40 % celkových strát. Zvýšenie tepelného odporu, ktoré sa dosiahne dodatočným zateplením obvodového plášťa je jediný spôsob ako tieto straty znížiť. V prípade použitia kvalitných materiálov a dodržania správnych pracovných postupov sa komplexným zateplením budovy môže ušetriť až 50 % tepelnej energie určenej na vykurovanie.

Ekonomické hľadisko

Stále platí, že najlacnejšia energia je nevyrobená energia. A nikto z nás predsa nechce platiť za vykurovanie vonkajšieho prostredia. Preto si treba uvedomiť, že dodatočné zateplenie je síce pomerne drahé, ale pri budovách postavených začiatkom 70-tych až 80-tych rokov je návratnosť investícií na jeho realizáciu v rozmedzí 5-8 rokov.

Ekologické hľadisko

V dnešnej dobe, kedy sa kladú čoraz väčšie požiadavky na ekológiu a na znižovanie množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, si treba uvedomiť, že jednoznačne najčistejšia a najlacnejšia je energia, ktorú získame nie výrobou, ale rozumnejším využitím už existujúcich zdrojov. Preto dodatočným zateplením dosiahneme stav, kedy túto energiu už nebudeme musieť ťažiť, dovážať a ani nijak inak vyrábať v takých objemných množstvách. A tým budeme šetriť našu Zem aj pre budúce generácie.

Hygienické hľadisko

Mnohé z domácností v bytových domoch majú problémy s tvorbou rôznych húb a plesní. Tie majú ideálne podmienky pre vznik a rast na povrchu stien na ktorom dochádza k poklesu teploty. Preto jedným z ďalších dôvodov na zmenu tepelnotechnických parametrov budovy jej dodatočným zateplením sú hygienické a zdravotné podmienky vo vnútri budovy. Týmto úkonom sa zvýši povrchová teplota stien v interiéri budovy a odstráni sa jedna z podmienok výskytu týchto mikroorganizmov. Zateplená budova navyše poskytuje svojim obyvateľom lepšiu vnútornú tepelnú pohodu a ustálenejšiu klímu počas celého roka.

Stavebno–technické a estetické hľadisko

Zateplením obvodového plášťa budovy jej dodáme ochranný obal. Ten je odolný voči pôsobeniu všetkých klimatických a ekologických vplyvov. Zabraňuje zatekaniu vody škárami medzi panelmi a trhlinami. Taktiež znižuje teplotné namáhanie nosných panelov. Výhodou zateplenia je v neposlednom rade aj nový výzor, ktorý budova získa. Zo starých a v mnohých prípadoch aj ošarpaných budov tak dokážeme vytvoriť farebné a zaujímavé stavby na ktoré je omnoho lepší pohľad.

Výhody zatepľovania:

• zníženie spotreby energie na vykurovanie o 30 až 50 %
• odstránenie zatekania cez okenné a obvodové konštrukcie
• eliminácia tepelných mostov, ktoré spôsobujú zvýšené nároky na teplo a neskôr vznik plesní
• zníženie tepelného rozdielu v obvodových konštrukciách
• vytvorenie tepelnej pohody v interiéri
• zníženie teploty v dome behom horúcich letných dní
• predĺženie životnosti budovy
• odstránenie vplyvov pôsobiacich na koróziu spojovacej výstuže a zníženie dilatačných zmien dôsledku vysokých a nízkych teplôt
• zlepšenie vzhľadu panelového domu – prispieva k celkovej pohode bývania a pôsobí na zlepšenie kvality bývania a medziľudských vzťahov
• zníženie emisii skleníkových plynov

 
 
  2023 RMR STAV, všetky práva vyhradené